Domů › Jak diamantové kotouče fungují
Jak diamantové kotouče fungují
Nevíte si rady? Vyplňte krátký dotazník. ZDARMA Vám doporučíme vhodný kotouč.
Co je diamant
DIAMANT (forma uhlíku C) je nejtvrdší přírodní materiál, který známe. Slovo DIAMANT pochází z Řečtiny = nerozbitný. Jeho tvrdost v Mohsově stupnici je 10. Má výbornou tepelnou vodivost. Pro tyto vlastnosti se používá k výrobě řezných, brusných, vrtných nástrojů apod... K broušení a leštění se začal používat už v 19. století. Z celkově vytěžených přírodních diamantů se jen cca 20 % využije jako drahé kameny. Zbytek pro průmyslové využití.
Syntetický diamant
Syntetické diamanty (vynalezeny roku 1953) se vyrábějí krystalizací uhlíku za velmi vysokých tlaků a teplot. Vlastnosti syntetického diamantu záleží na použité technologii výroby. Mohou být lepší, ale i horší, než diamanty přírodní. Pro své vlastnosti je ideální k využití pro řezné, brusné, vrtné apod. nástroje. V současné době je většina diamantové drtě syntetického původu.
Diamantový kotouč - řezný nástroj
Diamantový kotouč je řezný nástroj, který je vybaven částečkami diamantu zachycenými v kovové matrici, každý s malým ostří. Počet ostří je logicky dán počtem diamantových zrn. Ta jsou v matrici rovnoměrně rozmístěna tak, aby při práci byl každý diamant na správném místě ve správný čas. Po opotřebování se dostávají na povrch nová zrna a proto má kotouč stálé vlastnosti po dobu, než se spotřebuje celá matrice. Velikost zrna, tvrdost a koncentrace diamantů musí odpovídat opracovávanému materiálu.
Laser | Sintrované kotouče
Většina kotoučů je vyrobena z kovového nosiče a segmentů. Ty jsou k nosiči přivařeny laserem nebo sintrovány (metoda, kdy probíhá difuze mezi částicemi při teplotách nižších, než je teplota tání). Další méně používanou možností je stříbrná pájka. Takové kotouče se používají většinou k řezání tvrdých materiálů, jako jsou obklady, dlažby. Vždy ale pouze s chlazením!
Rozdělení kotoučů dle provedení
Rozdělení
diamantových kotoučů dle provedení:
celoobvodové (hladký řez, tvrdší materiály),
segmentové ( lepší chlazení a odvod řezaného materiálu),
turbokotouče ( o něco hrubší řez, než hladké celoobvodové, ale jsou spíše pro jiné použití. (Ale např.:
ATLAS TG superdun s turbosegmentem má tak jemné diamantové zrno, že je řez ve výsledku obdobně hladký, jako od hladkého celoobvodového kotouče).
Rozdělení kotoučů dle opracovávaného materiálu
Obecně pro velmi tvrdý materiál (kategorie
KERAMIKA - obklady, dlažby) je vybráno menší a velmi tvrdé diamantové zrno. Čím tvrdší materiál, tím menší by mělo zrno být. Může být v menší koncentraci. Matrici měkčí ( zrno se snadněji obnaží a lépe se dostane k materiálu).
Pro materiál střední tvrdosti (kategorie
BETON středně tvrdý a
BETON vyzrálý) jsou použity středně tvrdé a velmi tvrdé diamanty ve větší koncentraci. Matrici abrazivnější. To zvýší účinnost a prodlouží životnost ostří.
velikosti, tvrdosti a vysoké koncentrace v matrici, která by měla být tvrdší a dobře abrazivní.
Copyright © Sibera-kotouce.cz 2010 - Jakékoli kopírování, publikování a jiné používání obsahu serveru Sibera-kotouce.cz je povoleno pouze se souhlasem provozovatele webu a vždy s funkčním hypertextovým odkazem!